Wyszukiwarka Google plasuje się jako najpopularniejsza. Jednak istnieją też inne popularne wyszukiwarki internetowe. Co prawda na rynku wyszukiwarek internetowych mają one mniejsze udziały, lecz również są ciekawe. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się szczegółów. 

Czym jest wyszukiwarka internetowa?

Wyszukiwarka internetowa to witryna, która pozwala na wyszukanie stron internetowych, które pasują do naszego hasła. Wystarczy w pasku wyszukiwarki wpisać konkretną frazę, a następnie ukażą nam się liczne wyniki wyszukiwania, które będą pasować do danego tematu. Wyszukiwarki działają na podstawie skomplikowanych algorytmów, które mają jak najlepiej dopasować dane słowa kluczowe do zapytania.

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce

Najpopularniejsza wyszukiwarka w Polsce to Google. W naszym kraju korzysta z niej prawie 96% użytkowników na urządzeniach mobilnych oraz stacjonarnych. Wyszukiwarka Bing zajęła miejsce drugie, natomiast wyszukiwarka Yahoo trzecie. Te popularne wyszukiwarki internetowe są używane przez największą ilość użytkowników Internetu.

Google to najbardziej zaawansowana ze wszystkich wyszukiwarek. Od 1998 zrobiła bardzo duże postępy, dlatego zdecydowana większość osób wybiera właśnie ją. Dzięki rozbudowanemu systemowi Google Ads możliwe jest dokładne dopasowanie reklam personalizowanych. Google zapracowało sobie na pozycje lidera poprzez rozwój w wielu dziedzinach, takich jak usługi poczty, chmura, mapy Google czy usługi dla firm.

Bing też należy do najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych. Wyszukiwarka ta pochodzi od firmy Microsoft. Przez lata próbowała zdobyć popularność oraz znaleźć swoje miejsce wśród konkurentów. Obecnie jej pozycja jest za najpopularniejszą wyszukiwarką, jednak systematycznie wzrasta.

Inne wyszukiwarki internetowe

Baidu wyszukiwarka powstała w Chinach w 2000 roku. Ta chińska wyszukiwarka jest liderem na lokalnym rynku. Zaletą wyszukiwarki Baidu jest to, że oferuje użytkownikom dodatkowo mapy, portal społecznościowy, pocztę czy iQiyi, czyli chińskiego odpowiednika Netflixa. Strona działa w języku chińskim i japońskim. Wyszukiwarka internetowa Yandex powstała w 1997 roku.  Uważa się ją za popularną wyszukiwarkę internetową w Rosji. Posiada około 50% udziałów na tamtym rynku. Jej popularność wynika z tego, że oferuje dodatkowe usługi jak: mapy, pocztę elektroniczną czy translator. Wyszukiwarka duckduckgo oparta jest otwarte oprogramowanie, a jej twórcy twierdzą, że nie gromadzi ona prywatnych danych na temat użytkowników.